Zlepšovanie časových noriem

Na základe rozboru pohybov, ktoré tvoria prácu a činností, úloh pridávajúcich alebo nepridávajúcich hodnotu vieme stanoviť, ktoré aktivity by mali byť prioritné a ktoré je možné pozdržať. Stále však platí, že všetky činnosti, ktoré nepridávajú hodnotu sa snažíme eliminovať alebo aspoň redukovať. Až následne optimalizujeme činnosti pridávajúce hodnotu. Takýto prístup zabezpečí vyššiu rentabilitu a samozrejme aj zľahčí prácu operátorom a obslužnému personálu. 

Toto platí jednak pre činnosť pracovníka, ale súčasne aj pre činnosť stroja. Jednotlivé úkony, činnosti, úlohy analyzujeme v rámci DFx modulov – vždy záleží, z akého pohľadu navrhujeme proces – z pohľadu výroby, montáže, logistiky, kontroly atď.

Pri analýzach, kde je nutné uvažovať nad prepojením človek-stroj, sa na analýzy pozeráme komplexne a nie separátne. Vždy musíme zvážiť vyžadovanú presnosť časových štandardov a nákladov spojených s dosiahnutím požadovanej presnosti. To vyjadruje aj príklad kde redukcia pracovníka a skrátenie cyklových časov, nemusí znamenať vždy zlepšenie.  

Ak ovplyvňuje zmena práce parametre kvality alebo výkonnosti, čo najskôr identifikujeme možné koreňové príčiny a definujeme štandardy v súlade so štandardizovanou prácou. Je dobré, ak pracovníci využívajú určitú sadu nástrojov na zlepšovanie, ktoré ich metodicky vedú k zlepšovaniu.

Vďaka analýze a meraniu práce vieme, ktoré úkony a činnosti pridávajú procesu hodnotu, ale aj ktoré sú plytvaním, nepridávajú hodnotu.  

Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Na vaše podnety odpovedá:

Ivana Čechová

Ivana Čechová

Vyštudovala odbor priemyselné inžinierstvo so špecifickým zameraním sa na ergonómiu. Spolupracovala na riešení projektov v priemyselnej praxi v oblasti ergonómie pracovísk a merania práce. Aktuálne sa venuje predovšetkým problematike časových štúdií a projektom zameraným na optimalizáciu a zlepšovanie procesov v podnikoch.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *